Grupna terapija

Grupna terapija je oblik psihološkog tertmana gdje se više osoba, uz vođenje terapeuta, sastaje radi zajedničkog rada na ličnim i međuljudskim problemima. Učesnici dijele svoja iskustva, pružaju podršku jedni drugima i kroz interakciju unutar grupe razvijaju vještine za rješavanje problema i emocionalni rast. Cilj je stvoriti sigurno okruženje u kojem se ljudi mogu otvoreno izraziti i naučiti iz iskustva drugih.

Članovi psihoedukacijske grupe dijele sličnu ili istu dijagnozu, odnosno doživljavaju poteškoće u istim oblastima života.

Ovo omogućava grupi da se fokusira na specifične potrebe i jedinstvene teme, zato što je usmjeravanje na potrebe mentalnog zdravlja vitalna komponenta procesa oporavka.

Davanje prostora da istražuju kompleksne, lične teme je neophodno za efektivnu brigu o sebi. U miješanim grupama može biti teško da se razgovara o osjetljivim temama i da se postavljaju pitanja koja su previše lična i intimna za klijenta.

U fokusiranim grupama kao što su psihoedukacijske grupe, klijenti dobijaju korist kroz interakciju sa drugima koji dijele slična iskustva. Klijenti postavljaju pitanja, dijele iskustva i slušaju jedan drugoga kako bi naučili više o svojim vlastitim potrebama, razgovaraju o potencijalnim okidačima, kako da razviju zdrave mehanizme suočavanja i kako da izbjegnu samosabotaže.

Zašto psihoedukacijske grupe?

Iako ove grupe nisu fokusirane na razvoj interpersonalnih veza, kao neki drugi oblici grupne terapije, klijenti ipak imaju benefite od interakcije sa članovima grupe. Osjećaj izolacije, usamljenosti mogu biti smanjeni kroz prisustvovanje, posebno kada klijenti počinju da shvataju da njihovi problemi nisu samo njihovi, da i drugi prolaze kroz slične procese. Shvatanje da i drugi imaju slična iskustva pomaže klijentima da se više otvore i da budu više uključeni. U ovim seansama klijenti uče više o vlastitim potrebama i praktikuju nove vještine u sigurnom okruženju, sa ljudima koji su spremni da se povežu sa njihovim iskustvima. Uz pomoć uticaja grupe, mogu početi da rade na razvoju snaga i uče kako da upravljaju vlastitim potrebama i da idu naprijed.

Testovi ličnosti

Testovi ličnosti se koriste kako bi pomogli u razumijevanju nekoliko apsekata vaše ličnosti i šta ju je oblikovalo – okruženje, nasljedni faktori i socijalni uticaji. Jedan od primjera testova ličnosti jeste MMPI. Ovaj test može pomoći vašem terapeutu u vezi sa preporukom koji oblik terapije je neophodan za vas.